Ile może zarobić telemarketer?

Wynagrodzenia, osiągane przez osoby zatrudnione w charakterze telemarketera, to temat rzeka. Przez lata, narosło wiele stereotypów w tej kwestii. Jedni twierdzą, że pod względem zarobków to praca marzeń – inni, że jedynym osiągalnym progiem jest najniższa krajowa.

Jak wygląda to w rzeczywistości? Pewne jest jedno – wynagrodzenie telemarketerów jest dwuskładnikowe. Pierwszy czynnik jest stały i określamy go, jako tzw. podstawę. I tutaj część racji mają pesymiści – zazwyczaj podstawa oscyluje wokół najniższej płacy minimalnej.

Jest jednak druga strona medalu, bowiem drugim czynnikiem, wliczającym się do wpłaty, jest premia. W większości wypadków występuje ona w formie prowizji od dokonanej sprzedaży i niejednokrotnie znacznie przewyższa ustaloną podstawę. System taki premiuje skuteczność telemarketera, jego zaangażowanie, umiejętności i doświadczenia. Wobec tego, jeśli jest się naprawdę dobrym w telemarketingu – premia potrafi kilkukrotnie przewyższyć podstawę. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji! Szacuje się, że średnie zarobki telemarketerów wynoszą około 2.800 złotych brutto.

Napisz komentarz