Czy zawód telemarketera zniknie?

Brytyjscy naukowcy na początku tego roku opublikowali wyniki badań, traktujące o zawodach zagrożonych eliminacją z rynku pracy w przeciągu najbliższych 25 lat. Efekty tych dociekań są najbardziej niekorzystne dla telemarketerów, bowiem stwierdzono, że zawód ten zniknie na 99%. To bardzo duże prawdopodobieństwo, nie pozostawiające raczej złudzeń, co do przyszłości, tak popularnych obecnie, call centerów.

Ilość osób, pracujących w kraju w roli telemarketów sięga blisko 200 tysięcy. Wydaje się wręcz nieprawdopodobne, by taka liczba osób miała stracić pracę, naukowcy przekonują jednak, że cyfryzacja i zwrot w kierunku automatyzacji procesów zawodowych skutecznie zniweluje potrzebę istnienia konsultantów telefonicznych.

Na chwilę obecną jednak nie ma się czym martwić – liczba ofert pracy dla telemarketerów stale rośnie, branża się mocno specjalizuje, a inwestycje w tej dziedzinie z roku na rok wzrastają. Mimo tego wciąż silne są głosy przekonujące, że już niedługo wszystkie nasze wątpliwości będziemy zgłaszać przez odpowiednie formularze, a nie telefon.

Niewesołą przyszłość, poza zawodem telemarketera, przewiduje się również dla dyspozytorów taksówek, sprzedawców kredytów, recepcjonistów, inkasentów, sprzedawców, kurierów czy bibliotekarzy.

One Comment

  • Avatar dla etabu

    etabu

    W tej chwili rynek jest tak nasycony telemarketingiem, że długo jeszcze do tak futurystycznych rozwiązań.

Napisz komentarz