Brytyjscy naukowcy na początku tego roku opublikowali wyniki badań, traktujące o zawodach zagrożonych eliminacją z rynku pracy w przeciągu najbliższych 25 lat. Efekty tych dociekań są najbardziej niekorzystne dla telemarketerów, bowiem stwierdzono, że zawód ten zniknie na 99%. To bardzo duże prawdopodobieństwo, nie pozostawiające raczej złudzeń, co do przyszłości, tak popularnych obecnie, call centerów.

Ilość osób, pracujących w kraju w roli telemarketów sięga blisko 200 tysięcy. Wydaje się wręcz nieprawdopodobne, by taka liczba osób miała stracić pracę, naukowcy przekonują jednak, że cyfryzacja i zwrot w kierunku automatyzacji procesów zawodowych skutecznie zniweluje potrzebę istnienia konsultantów telefonicznych.

Na chwilę obecną jednak nie ma się czym martwić – liczba ofert pracy dla telemarketerów stale rośnie, branża się mocno specjalizuje, a inwestycje w tej dziedzinie z roku na rok wzrastają. Mimo tego wciąż silne są głosy przekonujące, że już niedługo wszystkie nasze wątpliwości będziemy zgłaszać przez odpowiednie formularze, a nie telefon.

Niewesołą przyszłość, poza zawodem telemarketera, przewiduje się również dla dyspozytorów taksówek, sprzedawców kredytów, recepcjonistów, inkasentów, sprzedawców, kurierów czy bibliotekarzy.

One comment on “Czy zawód telemarketera zniknie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *